ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପ୍ୟାରେଡ଼ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ “ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ” ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ଜାନୁଆରୀ ୨୬: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡ୍ ଉତ୍ସବର ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ “ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ” ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସାନ୍ଥାଳ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପାରମ୍ପରିକ ଋତିନୀତି ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଥିଲେ ।

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ଉଦଳା ବ୍ଲକ ବଡ଼ସିଙ୍ଗାରିଆ ଗ୍ରାମର ବାହା ମାଘମୋନ ନୃତ୍ୟ ଶୈଳୀରେ ବୀର ବୟର ନୃତ୍ୟ ଦଳ ଆଜି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆଦିବାସୀ ପରମ୍ପରାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆଦିବାସୀ ପରମ୍ପରାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ (ଏସଡିସି) କିପରି ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ମୟୂରଭଞ୍ଜର ସାନ୍ଥାଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଗାଁ ପରିବେଶରେ ପୂଜା କରୁଥିବା ସେହି ପବିତ୍ର ଉପବନକୁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଜୈବିକ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢଟି ତିଆରି କରିବାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନେ ନିଜର ସାଂସ୍କୃତିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଓ ପରିଚୟକୁ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରଖିବା ସହ ଜୈବିକ ରଙ୍ଗରେ ମେଢଟିକୁ ଚିତ୍ରିତ କରିଥିଲେ। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଜରିଆରେ ସେମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି ବିକାଶ, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଓ ପଛୁଆ ବର୍ଗ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡରେ ନିଜର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ।

“ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ” ଗୁଡ଼ିକ ଆଦିବାସୀ ପୀଠ ଏବଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଂସ୍କୃତିକ ଚିହ୍ନକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରନ୍ତି । ସେମାନେ ଏକ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କର ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପରିବେଶ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ସାକ୍ଷୀ ଅଟେ ।

ରାଜ୍ୟର ପାରମ୍ପରିକ “ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ” ଗୁଡ଼ିକ “ଜହିରା”, “ସରନା”, “ପାଟ”, “ଶାଳ”, “ଗୁଡି” ଇତ୍ୟାଦି ବିଭିନ୍ନ ନାମରେ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଅନେକ ମନ୍ଦିରକୁ ଦେବାଦେବୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେବତାମାନଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ପଥର, ଗଛ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଜିନିଷ ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଭଗବାନ ବା ଦେବୀ ସେଠାରେ ବସିଥାନ୍ତି ।

“ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ”ର ପରମ୍ପରା ସେମାନଙ୍କର ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ର, ମହାଜାଗତିକ ପୁରାଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁଣ ସହିତ ଜଡିତ । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଓ ଋତିନୀତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏକତ୍ରିତ କରେ ଏବଂ ସାମୂହ ଗଠନ କରିଥାଏ ।

ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସହାୟତାରେ SDC ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ରୂପାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି । “ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ”ର ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ SDC ନିଷ୍ଠାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ “ପବିତ୍ର ପୀଠସ୍ଥଳୀ”ର ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି । ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାରି ରହିବ ।

Leave a Comment

Read More