ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି :ଭଡା ଘରେ ରୁହନ୍ତି କି ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :ଆପଣ ଏକ ଭଡା ଘରେ ରୁହନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଭଡ଼ାରେ ଦେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଭଡାଟିଆ ଭଡା ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ, ତେବେ ଏହାକୁ ଅପରାଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।ଆଇପିସିରେ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆଇପିସି ଅଧୀନରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜଣେ ଜମିମାଲିରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଅପରାଧୀ ବୋଲି ବିଚାର କରି ଭଡାଟିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ। ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୀବ ଖାନ୍ନା ଓ ଜଷ୍ଟିସ ବେଲା ଏମ ତ୍ରିବେଦୀଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ନୀତି ସିଂ ବନାମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟର ଯାଚିକା ଉପରେ ଏହି ମାମଲା ରହିଛି।ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଏହା ଅପରାଧ ନୁହେଁ। ଯଦି ଭଡା ପ୍ରଦାନ କରିନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆଇପିସି ଅଧୀନରେ ଏକ ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବ ନାହିଁ ।ଧାରା 415 (ଠକେଇ) ଏବଂ ଧାରା 403 (ସମ୍ପତ୍ତିର ଅସାଧୁ ଅପବ୍ୟବହାର) ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମାମଲା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ତଥ୍ୟ ହଜିଯାଇଛି । ଏହି ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ କୋର୍ଟ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ମାମଲା ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ବାତିଲ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କ ପାଇଁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଋଣ ଅଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଭିଯୋଗକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ଯୁକ୍ତି ଶୁଣିବା ପରେ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭଡାଟିଆଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଖାଲି କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ସିଭିଲ୍ ପ୍ରତିକାର ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ କୋର୍ଟ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

Leave a Comment

Read More