ତଦନ୍ତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ୪୧ କମ୍ପାନୀ ବିଜେପିକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ୨୪୭୧ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସିବିଆଇ, ଇଡି ଏବଂ ଆୟକର ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ୪୧ଟି କମ୍ପାନୀ ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେପିକୁ ୨ ହଜାର ୪୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ ଚଢ଼ାଉ ପରେ ସେହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ୧ ହଜାର ୬୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିବା ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ନିର୍ବାଚନୀ ପାଣ୍ଠି ଯୋଜନାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିବା ନାଗରିକ ସମାଜ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡର ଏକ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ସାର୍ବଜନୀନ କରିବା ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତି କମରେ ୩୦ଟି ସେଲ୍ କମ୍ପାନି ୧୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡ କିଣିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ୧୭୨ଟି ବୃହତ୍ ଚୁକ୍ତି ଓ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥିବା ୩୩ଟି ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡ ଜରିଆରେ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବିଜେପିକୁ ୧ ହଜାର ୭୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡ ଦାନ ବଦଳରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ଚୁକ୍ତିରେ ମୋଟ ୩.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତ

ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି), କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ଏବଂ ଆୟକର ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଚଢ଼ାଉର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ୪୧ଟି କମ୍ପାନୀ ବିଜେପିକୁ ୨ ହଜାର ୪୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଚଢ଼ାଉ ପରେ ୧ ହଜାର ୬୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଚଢ଼ାଉ ପରେ ତୁରନ୍ତ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି।ଅତିକମରେ ୪୯ଟି ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୬୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୋଷ୍ଟପେଡ୍ ଚୁକ୍ତି/ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନୀ ବଣ୍ଡ ଆକାରରେ ୫୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିଜେପିକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଭୂଷଣ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ କରିବାର ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କଳ୍ପତରୁ ଗ୍ରୁପ୍ ବିଜେପିକୁ ୫.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଭୂଷଣ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

୨୦୨୩ ନଭେମ୍ବର ୧୨ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ୧, ୨୦୨୧ରେ ଆୟକର ଓ ଇଡି ଚଢ଼ାଉର ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଫ୍ୟୁଚର ଗେମିଂ ବିଜେପିକୁ ୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି। ଅରବିନ୍ଦ ଫାର୍ମା ୨୦୨୨ ନଭେମ୍ବର ୧୦ରେ ଇଡି ଚଢ଼ାଉର ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପିକୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଦୁର୍ନୀତି ବୋଲି କହି ଭୂଷଣ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ୪ ବର୍ଗର ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇ

Leave a Comment

Read More